Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich na Suchej Polanie w Gminie Wiśniowa.

W tym roku mija 79 rocznica krwawych wydarzeń i walk partyzanckich w rejonie Łysiny. To także rocznica utworzenia Rzeczpospolitej Raciechowickiej, zwycięskiej Bitwy pod Łysiną oraz tragicznych pacyfikacji Lipnika i Wiśniowej.

We wrześniu 1944 roku został tu poświęcony sztandar Obwodu Armii Krajowej „Murawa”.

Bitwa pod Łysiną to największe starcie zgrupowania oddziałów partyzanckich obwodu Armii Krajowej “Murawa” z Niemcami. Na bitwę, zakończoną zwycięstwem oddziałów AK składała się seria starć na terenie wsi Poręba, Zasań i Poznachowice Dolne związane z walką o most glichowski.

To właśnie żołnierze Murawy w sierpniu 1944 roku wywalczyli „skrawek wolnej Polski” nazwany Rzeczpospolitą Raciechowicką, a obejmujący swoim zasięgiem rejon Raciechowic, Dobczyc i Wiśniowej.

Ten fakt nie był do zaakceptowania przez Niemców, dlatego 12 września przystąpili do ataku. Walki toczyły się w rejonie Łysiny. Ich częścią była bitwa o most glichowski, jedna z największych bitew partyzanckich okresu II wojny światowej. Zakończyły się pokonaniem Niemców. Ci w odwecie spacyfikowali pobliskie wsie: Wiśniową, Lipnik, Czasław, Węglówkę i Smykań, mordując ludność cywilną, w tym przede wszystkim kobiety i dzieci. Zginęło ok. 130 osób.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

#GminaWiśniowa #PosełKurowski #Historia #Wiśniowa #Sejm #Pamiętamy

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.