XXXII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich

Dzisiaj, na Suchej Polanie w Lipniku, już po raz kolejny odbył się Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich. To okazja do uroczystego uczczenia pamięci o żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego walczących podczas II Wojny Światowej w szeregach Armii Krajowej oraz batalionów Chłopskich. Zlot przypomina nam wszystkim o tym jaką ofiarę złożył naród polski z niewinnych obywateli podczas bestialskich pacyfikacji miast i wsi przez niemieckich okupantów w tym również na ziemi myślenickiej.

Kwiaty pod pomnikiem w tym szczególnym miejscu ku czci wszystkich walczących i pomordowanych złożyły w moim imieniu moje Asystentki Społeczne Danuta Grzesik oraz Ewa Kołacz.

Zlot jak co roku odbywa się w miejscu, w którym przed 78 laty w dniu 3 września 1944 roku podczas Mszy Świętej został poświęcony sztandar Obwodu Armii Krajowej „Murawa”.

Okoliczne tereny były od 1 sierpnia 1944 roku nazywane Rzeczpospolitą Raciechowicką ze względu na opuszczenie przez okupanta tych terenów i przejęcie ochrony ludności cywilnej przez Armię Krajową.

Niemiecki okupant nie mogąc znieść skrawka wolnej Polski, zaatakował zgrupowanie w dniu 12 września 1944 roku. Bitwa pod Łysiną została jednak wygrana przez Partyzantów. W związku z tym nieprzyjaciel rzucił do walki kilkukrotnie większe oddziały, które mszcząc się za przegraną spaliły i wymordowały bestialsko mieszkańców okolicznych wsi Lipnika i Wiśniowej (głównie kobiety i dzieci). Ponadto spalone zostało pierwsze Polskie Górskie Obserwatorium Astronomiczne na górze Lubomir, w którym odkryto pierwsze Polskie Komety 🇵🇱

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.