79 rocznica pacyfikacji Jawornika

Dzisiaj mija kolejna rocznica krwawej pacyfikacji Jawornika, przeprowadzonej przez Niemców.

Jednym z bohaterów tamtych strasznych dni był Józef Fijałkowski. Zasłynął on jako żołnierz charyzmatyczny i odważny. Jego oddział wsławił się m.in. akcją w Jaworniku, podczas której urządził zasadzkę na kolumnę Niemców zmierzającą w kierunku Sułkowic. Rozkaz, jaki partyzanci wypełnili, napadając na konwój, miał zapobiec pacyfikacji Sułkowic. W zasadzce zginęło dwóch niemieckich żandarmów i trzech wysokich rangą niemieckich oficerów.

W odwecie niemieccy okupanci, jak to miało miejsce również w innych miejscowościach powiatu myślenickiego, postanowili zemścić się na bezbronnej miejscowej ludności, urządzając krwawą pacyfikację Jawornika. W barbarzyński sposób zamordowali 12 osób, w tym troje dzieci.

Doświadczenie terroru ze strony okupanta oraz okrucieństwo, jakie okupant stosował wobec niewinnej i bezbronnej ludności wsi i miast w czasie wojny, dowodzi, jak ogromna była skala represji, jak wielkie zbrodnie popełniono na Polakach. Pacyfikacja w Jaworniku wpisana została w precyzyjnie zaplanowany projekt wyniszczenia narodu polskiego.

Chociaż są to bolesne doświadczenia, to nie wolno nam o nich zapomnieć dlatego, aby uchronić siebie i ocalić naszych bliskich przed powtórką wydarzeń, które zgotowała nam wojna i ludzka nienawiść. Pamięć o ofiarach tej zbrodni, których niewinna krew została przelana przez niemieckich okupantów, jest żywa w Jaworniku i okolicy do dnia dzisiejszego.

Pamiętając o tamtych tragicznych dniach Poseł Władysław Kurowski, Burmistrz Jarosław Szlachetka oraz przewodniczący Rady Sołeckiej Jawornika Dariusz Łabędzki złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.

🇵🇱Cześć i Chwała Bohaterom!🇵🇱

#ChwałaBohaterom #PacyfikacjaJawornika #PosełKurowski

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.