Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dzisiejszy dzień pełen był aktywności związanej z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości we wszystkich gminach powiatu myślenickiego.

Dziękuję samorządom za liczne zaproszenia na te uroczystości. Niestety nie mogłem być wszędzie. Ogromnie cieszę się, że Święto Niepodległości tak pięknie, radośnie i uroczyście obchodzone jest we wszystkich gminach ziemi myślenickiej.

W tym dniu uczestniczyłem w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Gminie Pcim i gminie Myślenice. W dniu 11 listopada przypada również wielkie święto dla Urząd Miasta i Gminy Myślenice ponieważ dokładnie 11 listopada 1342 roku 680 lat temu w Krakowie wystawiono dokument w którym król Polski Kazimierz Wielki sprzedał sołectwo myślenickie dwóm Hynkom i nadał miastu przywilej lokacyjny. Wtedy właśnie zaczyna się oficjalna historia naszego miasta Myślenice.

W tym samym dniu kilkaset lat później dzielni Polacy zwyciężyli z wrogiem i wydostali się spod okrutnej okupacji.

Podczas dzisiejszej uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej ksiądz Proboszcz cytował słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: “Tylko ten człowiek wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem.” oraz “Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków”.

🇵🇱Niech Święto Niepodległości🇵🇱 będzie tym elementem spójnym, który nas wszystkich łączy, pomimo tego, że nie rzadko mamy również w naszej małej ojczyźnie jaką jest ziemia myślenicka odmienne zdania.

Pamiętajmy, że droga do odzyskania niepodległości przez Polskę nie była łatwa. Istniało wiele frakcji, które miały różne poglądy na to, jak doprowadzić do ponownego zjednoczenia ziem pod polskim zwierzchnictwem. Wiodące były te pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, dlatego też po dziś dzień obie te postacie uznaje się za ojców odrodzenia Polski. Nie można pominąć także wielu innych zasłużonych w tej kwestii patriotów: Ignacego Jan Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego czy Ignacego Daszyńskiego. Mimo ogromnych różnic, jakie między nimi występowały, potrafili przezwyciężyć podziały dla dobra narodu i państwa. Co roku oddajemy im hołd za to, czego dokonali i że dzięki ich poświęceniu dziś możemy żyć we własnym państwie.

Z okazji Święta Niepodległości życzę wszystkim mądrości w trosce o naszą Ojczyznę. Uczmy się od Polskich Bohaterów, którzy razem we współpracy w trosce o wolność i niepodległość dokonali czegoś niemożliwego. Odzyskali naszą ukochaną Polskę.

Życzę nam wszystkim, abyśmy częściej mogli się jednoczyć i działać razem dla lokalnych Ojczyzn pomimo różnic, a nawet jeżeli one są to niech im towarzyszy wzajemny szacunek.

🇵🇱Niech żyje Wolna Polska🇵🇱 Cześć i chwała Bohaterom🇵🇱

#Niepodległa #GminaMyślenice #680latMiastaMyślenice #11Listopada #PosełKurowski

Piotr Hajduk – Wójt Gminy Pcim Urząd Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka Robert Bylica – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Muzeum Niepodległości w Myślenicach Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice Polish Art Philharmonic

Prawo i Sprawiedliwość Myślenice Prawo i Sprawiedliwość Okręg 30 – Oświęcim Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość I Okręg 30 – Oświęcim

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Gminie Pcim.

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.