Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Dziś dokonano uroczystego otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej. Symbolicznie od 17 IX 2022 roku polskie statki mogą, bez pytania o zgodę Rosjan, wypływać z Zatoki Wiślanej na Bałtyk. To historyczna chwila dla Polski.

Dzień otwarcia tego kanału jest wynikiem woli dwóch rodzajów – tej, której inspiracją jest ogólnopolski patriotyzm oraz tej, której inspirację jest patriotyzm lokalny – mówił Jarosław Kaczyński. “To początek czwartego portu Rzeczypospolitej i kolejny akt tego, by Polska była naprawdę niepodległa, suwerenna i była liczącym się państwem” oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezydent Andrzej Duda z kolei mówił: “Chcę ogłosić, że mimo trudnego położenia Rzeczypospolitej Polskiej, geopolitycznego w tej części Europy od ponad tysiąclecia, mimo wichrów wojen, które przyginały nas bardzo często do ziemi, mimo milionowych strat w naszym narodzie Polska zwycięża. Zwycięża dziś tutaj na Mierzei Wiślanej. Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją znaczenie solidarności.

Przypomniał też, że wcześniej, na każdorazowe wpłynięcie statku z Bałtyku na Zalew Wiślany, Polska musiała prosić o zgodę stronę rosyjską.

Premier Mateusz Morawiecki po wejściu na scenę z dumą powiedział: “Otwierany dziś kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości. Gdyby Polska szła wzdłuż tego, co było geopolityczną wizją naszych poprzedników i naszych oponentów, to dziś bylibyśmy w pełnej zależności od Rosji i od Niemiec. Trzeba to jasno tutaj powiedzieć, w tym miejscu, który na zawsze pozostanie symbolem zrzucania, zaniechania, pozbywania się pęt zależności i od Rosji, i od Niemiec”.

Realizujemy obietnice składane Polakom. Brawo Polski Rząd.

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.