78 Rocznica bitwy w masywie Kotonia i Pacyfikacji Zawadki.

Zdjęcie: Bartłomiej Dyrcz

W niedzielę 26 września 2022 r. przy pomniku wojennym w Zawadce (Gmina Tokarnia) brałem udział
w plenerowej mszy świętej i obchodach upamiętniających 78. rocznicę bitwy w masywie Kotonia oraz przeprowadzonej przez niemiecką ekspedycję karną pacyfikacji wsi Zawadka.

29 listopada 1944 r. w masywie Kotonia, wchodzącego w skład Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim,  rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich z okupantem niemieckim w Małopolsce. W tym miejscu partyzanci bronili swojej małej ojczyzny przed niemieckim okupantem. W starciu z ok. 3 tysiącami dobrze uzbrojonych Niemców wzięło udział ok. 275 partyzantów. Czołową rolę w walkach odegrały oddziały partyzanckie „Żelbetu”, wywodzące się z garnizonu miejskiego AK w Krakowie. W bitwie zginęło ośmiu partyzantów, a ranny został m.in. pchor. Ryszard Bitka „Chart”.

Niemcy chcąc zemścić się na cywilach za to, że ci pomagali partyzantom jeszcze w trakcie walk  dokonali pacyfikacji Zawadki, a dzieła zniszczenia dopełnili 4 grudnia 1944 r. – zamordowano wówczas siedmiu mieszkańców, spalono ponad 60 zabudowań we wsi i w okolicznych przysiółkach. Pozostali mieszkańcy, którym udało się uciec musieli opuścić zniszczoną wieś i przezimować w Tokarni i innych okolicznych miejscowościach.

Cześć i chwała Bohaterom!

Zdjęcie: Bartłomiej Dyrcz

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.