Obchody 79 rocznicy zwycięskiego starcia żołnierzy obwodu AK Myślenice z oddziałami Niemieckimi

12.09.1944 r. Rzeczpospolita Raciechowicka

Dzisiaj w Gminie Raciechowice odbyła się bardzo piękna i ważna uroczystość z okazji obchodów 79 rocznicy zwycięskiego starcia żołnierzy obwodu AK Myślenice z oddziałami Niemieckimi, stoczone 12 września 1944 roku w okolicach mostu Glichowskiego w miejscowości Czasław.

„W Raciechowicach oraz okolicznych miejscowościach operowały w czasie II wojny światowej oddziały Armii Krajowej i inne ugrupowania konspiracyjne. Pod koniec lipca 1944 r. żołnierze Obwodu „Murawa” AK, pod dowództwem ppor. Wincentego Horodyńskiego „Kościeszy”, wyparli Niemców z tego obszaru. Okolice Dobczyc, Raciechowic i Wiśniowej nazywano wówczas „Rzeczpospolitą Raciechowicką”. Pod kontrolą Polskiego Państwa Podziemnego pozostawały do września 1944 r.

Przy moście w Glichowie 12 września 1944 r. rozegrała się wielka bitwa partyzancka z Niemcami. Po zwycięstwie oddziałów AK okupanci dokonali krwawej zemsty na ludności cywilnej. Wymordowali ponad 130 mieszkańców m.in. Wiśniowej, Lipnika, Węglówki, Czasławia i Smykani.”1

Gratuję Pani Dyrektor Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Raciechowicach uczniom i Nauczycielom przygotowania tak pięknego występu a także pięknej oprawy muzycznej przygotowanej przez Szkoła Muzyczna im. Oskara Kolberga w Raciechowicach

Jednocześnie składam podziękowania dla Dyrekcj, Nauczycieli i uczniów ze Szkoła Podstawowa w Czasławiu, za to że przez cały rok opiekują się pomnikiem i jego otoczeniem.

Cześć i chwała Bohaterom!

#PosełKurowski #Historia #Sejm #Pamiętamy #ChwałaBohaterom #GminaRaciechowice

  1. /źródło:IPN/ ↩︎

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.