79. rocznica pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika

79. rocznica najtragiczniejszego wydarzenia w historii Wiśniowej i Lipnika

Podczas pacyfikacji tych wsi 17 i 18 września 1944 roku zginęło 78 mieszkańców. Nie oszczędzono dzieci, kobiet ani starców.

Pacyfikacja była zemstą Niemców na cywilach, którzy pomagali partyzantom. Do przeprowadzenia tej szeroko zakrojonej akcji ściągnęli tu posiłki nie tylko z Myślenic, ale również Rabki, Wadowic i Krakowa.

Zaledwie kilka dni wcześniej Polacy pokonali Niemców pod Glichowem. Była to jedna z największych bitew stoczonych przez oddziały partyzanckie w czasie II wojny światowej.

W odwecie Niemcy spalili stację astronomiczną na Lubomirze oraz ponad 150 zabudowań w Wiśniowej i Lipniku.

Dziś w rocznicę tych tragicznych wydarzeń w historii Polski i Ziemi Myślenickiej 18 września 1944 r., na cmentarzu w Wiśniowej przy zbiorowej mogile ofiar pacyfikacji została odprawiona msza św. a następnie odczytano Apel Pamięci i złożono symboliczne wieńcem i znicze.

Podobnie było także na Rynku w Dobczycach, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza wystawiona została warta honorowa i odbył się Apel Poległych.

W tym dniu na trasę Wiśniowa-Dobczyce wyruszyła również Sztafeta Szlakiem Walk Partyzanckich AK i BCh. Wymyślili ją wspólnie dwaj nauczyciele: Kazimierz Bubula z Wiśniowej i Ludwik Dziewoński z Dobczyc.

Cześć i chwała Bohaterom.

#GminaWiśniowa #PosełKurowski #Historia #Wiśniowa #Sejm #Pamiętamy #ChwałaBohaterom

Poseł Władysław Kurowski – Oświadczenie z dnia 29 września 2021 roku.

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.