Spotkanie w Klubie Gazety Polskiej z dr Jarosławem Szarkiem.

🇵🇱W Myślenickim Klubie Gazety Polskiej 🇵🇱 odbyło się spotkanie z dr Jarosławem Szarkiem – historykiem, publicystą, doktorem nauk humanistycznych. W latach 2016-2021 pełniącego funkcję Prezesa IPN.

Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (1991). Stopień doktorski z historii uzyskał na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w 2011 na podstawie pracy pt. „Działalność Służby Bezpieczeństwa wobec młodzieży akademickiej Krakowa w latach 1970–1980”, przygotowanej pod kierunkiem prof. Ryszard Terlecki.

Od 1981 współpracował z Miejską Komisją Koordynacyjną NSZZ „Solidarność” w Czechowicach-Dziedzicach.W czasie stanu wojennego uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę.

Dr Szarek przedstawił dzieje Polski począwszy od Powstania Styczniowego, poprzez I i II Wojnę Światową, Rząd na emigracji, który przetrwał bo nie kolaborował z okupantem, o komunizmie, Solidarności, chrześcijaństwie, wartościach i autorytetach takich jak bł.Kardynał Wyszyński i św.Jan Paweł II.

W tym miejscu warto przytoczyć słowa tych dwóch wybitnych Polaków.

“Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata.” /bł.Kardynał Wyszyński/

“Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” z /Jan Paweł II/

Chrześcijaństwo, wiara oraz m.in. te autorytety wymienionych powyżej Polaków zawsze budowały jedność w narodzie oraz powodowały to, że pomimo czasem trudnych dziejów historii ostatecznie duch w narodzie nie ginął a Polacy mieli siłę do walki i pokonania wroga.

Teraz ta jedność również nam jest potrzebna.

Dziękuję Członkom Klubu Gazety Polskiej na czele z prowadzący spotkanie Michałem Rudkowskim, że konsekwentnie od początku powstania Klubu w Myślenicach organizują spotkania z ciekawymi i wartościowymi Polakami.

Kolejne spotkanie w Klubie Gazety Polskiej odbędzie się 27 stycznia w Domu Katolickim.

Klub Gazety Polskiej w Myślenicach

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.