Tunel na Zakopiance im. Marii i Lecza Kaczyński został otwarty.

Tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich, będący odcinkiem drogi ekspresowej S7, ma długość dwóch kilometrów. Jego budowa rozpoczęła się w 2017 roku. Przebiega przez Naprawę i Skomielną Białą. Podziemny odcinek drogi został wydrążony w górze Luboń Mały. Realizacja tej inwestycji trwała prawie sześć lat. Inwestycja kosztowała miliard złotych.

W uroczystości otwarcia uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński, który podkreślał, że tunel na drodze S7 jest ważny i potrzebny nie tylko Małopolsce, ale i całej Polsce.

“To krok ku budowie tej drogi, drogi ważnej, potrzebnej, potrzebnej dla tej części Polski, dla Małopolski, ale potrzebnej dla całej Polski, bo mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, choć wiem, że to jest trudne, że dotrze ona także w tym, czy innym sensie, w tej czy innej formie, także do Zakopanego” – mówił.

Prezes Jarosław Kaczyński podziękował małopolskim samorządowcom gminie Jordanów za nazwanie tunelu imieniem pary prezydenckiej, a gminie Lubień, że podjęła się nadania imienia gen. Stanisława Maczka pobliskiej estakadzie. “Był to naprawdę wielki patriota, wielki dowódca – człowiek, który też pięknie, złotymi zgłoskami wpisał się w dzieje naszej ojczyzny. Takich ludzi trzeba czcić, trzeba ich przypominać, bo oni stanowią ten wielki zasób, który symbolizuje i przenosi w teraźniejszość i w przyszłość te wartości na których Polska opierała się i musi się opierać, jeśli ma trwać, a powinna trwać, bo warto być Polakiem” – podkreślił Prezes Kaczyński.

Tunel na Zakopiance otrzymał imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Prezes przypomniał też, że Maria Kaczyńska wychowała się w Rabce na Podhalu.

“We dwoje działali dla polskiej demokracji, wolności i suwerenności.

“Poza przyczyną mającą charakter incydentalny życiorysu mojej świętej pamięci bratowej, która wychowała się Rabce są także i inne przyczyny, te odnoszące się do roli historycznej pary prezydenckiej. Do tego, co uczynili, bardzo często działając we dwoje dla polskiej demokracji, wolności i suwerenności” powiedział Prezes PiS.

Życie Marii i Lecha Kaczyńskich nie było przez wiele lat życiem łatwym wspominał Kaczyński. “Było bardzo trudne, biedne po prostu i choć mój brat mógł spokojnie wybrać inną drogę i zapewnić swojej rodzinie wysoki poziom życia, to jego żona zawsze go wspierała, nigdy nie narzekała na trudności naprawdę bardzo duże w latach 70. i 80. Żona była dla niego niezwykle ważną podporą i tak było i później”.

Jarosław Kaczyński podkreślał rolę swojego brata Lecha Kaczyńskiego w budowę środowiska Porozumienia Centrum, Prawa i Sprawiedliwości, a także jego wkład w “Tygodnik Solidarność”.

“Lech Kaczyński jest patronem, ale jest jednocześnie inicjatorem i człowiekiem, który stworzył możliwość, otworzył drogę, którą w tej chwili idziemy i dlatego wpisał się w historię Polski złotymi zgłoskami, wpisał się i zasługuje – wraz ze swoją małżonką, swoją towarzyszką życia – na to, by jego nazwiskiem nazywać ulice miast, by budować mu pomniki – i te sensu stricto, i te, które mają kształt inny niż rzeźba, która przedstawia postać człowieka. Wielkie, wspaniałe budowle, które są znakiem tej nowej, rozwijającej się, szybko idącej ku temu należącemu się polskiemu narodowi europejskiemu poziomowi”

Relacja z transmisji otwarcia tunelu w TVP Info

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie otwarcia tunelu im. Marii i Lecha Kaczyńskich powiedział: „Polska ciągle odzyskuje prawdę o sobie, staje się coraz bardziej tożsama, świadoma swej wspaniałej przeszłości, dumna z obecnych osiągnięć i ufnie patrząca w przyszłość. Trudno przecenić symboliczne wymiary dzisiejszej uroczystości, gdy z całego serca dziękujemy Bogu za postaci wspaniałych Polaków, którymi Bóg nas obdarzył”.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że otwarcie nowego tunelu na zakopiance przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Tunel wybudowano na szczególnie niebezpiecznym odcinku zwykle zatłoczonej tzw.Zakopianki. “Polskie drogi muszą być bezpieczne i zrobimy wszystko, aby były bezpieczne, aby były przewidywalne” – powiedział minister.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur poinformował, że w tunelu działa odcinkowy pomiar prędkości, po to by w tunelu było bezpiecznie i nie dochodziło w nim do tragicznych wypadków. System składający się z ośmiu kamer znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na tej drodze.

#Zakopianka #Tunel #GDDKiA #ŁączymyPolskę #DobryRządNaTrudneCzasy #PosełKurowski

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] Prezes PiS Jarosław Kaczyński Ministerstwo InfrastrukturyAndrzej Adamczyk Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, posłowie: Anna Paluch, Jan Hamerski, Rafał Bochenek, Marek Polak, Jan Duda – Poseł na Sejm RP, Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Jarosław Szlachetka Robert Bylica – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Radny Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik Rafał Kosowski Andrzej Malczewski – Burmistrz Miasta Jordanowa

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.