Wycieczka uczniów z Gminy Pcim w Sejmie RP

Wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej z Trzebunii do Warszawy i Sejmu RP🧒

📕W październiku br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Trzebunii Gmina Pcim na zaproszenie Posła na Sejm RP Władysława Kurowskiego uczestniczyli w zwiedzaniu Sejmu RP, które rozpoczęło się przejściem podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest wystawa dotycząca sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych.

📗W trakcie wizyty młodzież mogła obejrzeć m.in. Salę Posiedzeń Sejmu z galerii dla publiczności. W tym miejscu zwiedzający mieli również okazję na dalsze wysłuchanie wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.

📘Poseł RP Władysław Kurowski w towarzystwie Przewodnika Sejmowego, oprowadził zwiedzających między innymi po Hallu Głównym Sejmu. W lipcu 2004 Prezydium Sejmu zdecydowało o uczczeniu pamięci parlamentarzystów II RP – ofiar lat wojny i okupacji. Zdecydowano o umieszczeniu w holu głównym gmachu sejmowego marmurowej tablicy z ich nazwiskami. W tym miejscu wyeksponowano także tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Ciekawostkami, które mogli zobaczyć uczniowie były też gabloty z laskami marszałkowskimi, które towarzyszyły Marszałkom Sejmu od najstarszych dziejów.

📙Przechadzając się sejmowymi korytarzami uczniowie mieli możliwość spotkania wielu znanych polityków i dziennikarzy. Zwiedzanie Sejmu uwiecznione zostało na wspólnym zdjęciu.

🔖I pamiętajcie za słowami Janusza Korczaka „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.” Bardzo było mi miło spędzić z Wami ten dzień w Sejmie. Dziękuję wszystkim uczniom za aktywność podczas zwiedzania i zadawanie wielu ciekawych i mądrych pytań. Życzę Wam, aby wiedza zdobyta podczas wycieczki do Warszawy i pobytu w Sejmie owocowała podczas Waszej nauki w szkole. Gratuluję opiekunom tak wspaniałej młodzieży.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Dzieje Sejmu – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Poseł Władysław Kurowski Prawo i Sprawiedliwość Myślenice Prawo i Sprawiedliwość Okręg 30 – Oświęcim Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość I Okręg 30 – Oświęcim Gmina Pcim

#PosełKurowski #GminaPcim #SzkołaPodstawowawTrzebuni #WycieczkaSejmRP #DobryRządNaTrudneCzasy

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.