Otwarcie Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach.

Pierwsze w Małopolsce Centrum Edukacji Przeciwpożarowej już otwarte.

18 września 2022 roku w Dobczycach otwarto Centrum Edukacji Przeciwpożarowej  pozwalające przekazywać dzieciom i młodzieży wiedzę o zapobieganiu  zagrożeniom oraz postępowaniu  podczas nich. Centrum stworzono na piętrze dobczyckiej strażnicy OSP (500m2) a inspiracją było podobne centrum działające na Śląsku.

Dzięki powstałemu centrum dzieci i młodzież już od najmłodszych pokoleń będą w prosty i atrakcyjny sposób mogły nauczyć się podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej. Dzieci mają możliwość poznać przebieg akcji ratowniczo-gaśniczej i sami wcielić się w rolę strażaków, wsiąść do samochodu strażackiego  w ubraniu strażackim i jechać do pożaru, a następnie go ugasić. Mogą również zaobserwować  konsekwencje pozostawiania  na kuchence  garnka z rozgrzanym olejem i innych zagrożeń w domu. Poznają zasady bezpieczeństwa nad wodą, w lesie  i w ruchu drogowym.

Celem zajęć jest podnoszenie wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej określonych zagrożeń, a także propagowanie właściwych postaw w obliczu niebezpieczeństwa.

Cieszę się, że dzięki Rządowi Premiera Mateusza Morawieckiego, Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy mogą być realizowane odważne inwestycje, które są inwestycją w przyszłość, także tą edukacyjną dzieci już od najmłodszych pokoleń.

Warto zaznaczyć, że cały koszt Gminnego Centrum Społeczno – Edukacyjnego wspierania jednostek ratowniczo- gaśniczych wyniósł 3 236 517,19 zł z czego aż 2 500 000,00 zł stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz jego przedstawicielowi Panu Wojewodzie Łukaszowi Kmita, że wspierają takie inicjatywy.

W ostatnim czasie Pan Premier Mateusz Morawiecki przeznaczył z rezerwy ogólnej państwa 25 mln zł na Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP. To pierwsza tak duża subwencja dla tego typu organizacji. Dzięki tej inicjatywie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze będą mogły jeszcze w tym roku przeznaczyć spore środki na zakup sprzętu oraz doposażenie osobiste.

Gratuluję również samorządowcom: Burmistrzowi Miasta i Gminy Dobczyce Tomaszowi Suś, Wójtowi Gminy Lubień Kazimierzowi Szczepaniec, Wójtowi Gminy Siepraw Tadeuszowi Pitala oraz Robertowi Bylica – Radnemu Sejmiku Województwa Małopolskiego, którzy podczas dzisiejszej uroczystości otrzymali odznaki “Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”.

Jestem w pełni uznania także dla Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który także wspiera działalność OSP z terenu Małopolski o czym świadczy dzisiejsza obecność Pana Łukasza Smółki – Wicemarszałka Województwa Małopolskiego oraz Pani Marty Malec-Lech – Członka Zarządu Województwa Małopolskiego.

Dzisiejsze spotkanie, to również okazja do obejrzenia nowego wozu dla OSP Nowa Wieś, na które zostały przeznaczone środki między innymi z MSWiA.

Podczas dzisiejszej uroczystości towarzyszyły mi Danuta Grzesik- Dyrektor mojego Biura Poselskiego oraz Pani Ewa Kołacz – Radna Miasta i Gminy Dobczyce i jednocześnie moja Asystentka Społeczna Posła z terenu Gminy Dobczyce.

#DobryRządNaTrudneCzasy #PrawoiSprawiedliwość #PosełKurowski #GminaDobczyce #RFIL #OSP

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.