82 lata temu zakończyła się Bitwa o Anglię.

Źródło: https://dobroci.pl/bitwa-o-anglie/

Trwająca od lipca batalia miała bezprecedensowy wpływ na przebieg II wojny światowej. Niebagatelną rolę odegrali w niej polscy piloci samolotów myśliwskich.

W bitwie o Anglię walczyły cztery polskie dywizjony – dwa bombowe: 300 i 301, dwa myśliwskie: 302 i 303 oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie 144 polskich pilotów, których postawa rozsławiła ich imię na cały świat. Ze wszystkich strąconych nad Anglią samolotów, ponad 200 zestrzelili Polacy

O wyczynach lotników ze słynnego dywizjonu powstała książka pt. “Dywizjon 303”, którą napisał podróżnik Arkady Fiedler.

Do historii przeszły słowa ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, który wspominając udział Polaków w bitwie o Anglię powiedział: “nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym”.

Od września Muzeum Niepodległości w Myślenicach zorganowało serię wykładów w ramach projektu #SkrzydlateMyślenice. W najbliższy piątek 4 listopada odbędzie się ostatni z nich wraz z premierą katalogu dotyczący wystawy. Tym razem będzie wykład o Polakach walczących w Bitwie o Anglię.

Cześć i Chwała Bohaterom✌️🇵🇱

#PolscyLotnicy #BitwaoAnglię #MuzeumNiepodległościwMyślenicach

Prawo i Sprawiedliwość Myślenice Prawo i Sprawiedliwość Okręg 30 – Oświęcim Forum Młodych Prawo i Sprawiedliwość I Okręg 30 – Oświęcim Prawo i Sprawiedliwość

Władysław Kurowski - Poseł na Sejm RP © 2024. All Rights Reserved.